Общее·количество·просмотров·страницы

Українська мова 6-Б клас

10.11.20   

Тема. Урок мовленнєвого розвитку №6. Складний план прослуханого або прочитаного тексту; простий план власного висловлення. Будова елементарного роздуму

1.     Записати в зошиті число та тему уроку.

2.     Творче спостереження з елементами аналізу

► Прочитати учнівський твір. Визначити, що відображає заголовок — тему чи основну думку. Які, на ваш погляд, джерела використовував учень для написання твору?

УЛЮБЛЕНИЙ КУТОЧОК УКРАЇНИ

Найулюбленішим місцем відпочинку став дендропарк «Софіївка», який розташовуваний в місті Умань Черкаської області. Це один із шедеврів садово-паркового мистецтва. Його називають перлиною України.

На жаль, не збереглися імена тих, хто своїми руками створив «Софіївку». Лише нещодавно вдалося виявити прізвища трьох будівничих. Це кріпосні селяни — Іван Вдовиченко, Ілля Вдовиченко і Корній Кузьменко.

Парк названий іменем Софії Вітт, якій зробив весільний подарунок магнат Станіслав Потоцький.

Створення парку розпочалося восени 1796 року. Були виконані ставки, із величезних кам’яних брил споруджені гроти, видові майданчики над Нижнім ставком, Великий водоспад. Не залишає байдужою увагу кожного відвідувача парку канал, прокладений під землею від Солодкого моря. Він символізує міфічну річку Стікс, якою Хорон перевозить душі померлих у підземне царство Аїда. На березі Нижнього ставка неподалік від Великого фонтана височить так звана Левкарська скеля.

Якщо зібрати до купи всі міфи, з якими пов’язані основні споруди та скульптури парку, вони стануть своєрідними ілюстраціями до творів Гомера «Іліада» і «Одіссея» в образах паркового мистецтва.

Уманський парк чудовий в усі пори року. Він є своєрідною зоною відпочинку (З твору учениці).

► До кожного абзацу дібрати і записати кілька питань у зошит. Чи можна їх уважати пунктами плану?

Уважно прочитай пояснення

Складання плану готового тексту — це один із найнеобхідніших компонентів роботи над текстом. Складний план допомагає передати зміст тексту повніше.

Складний план має три частини.

Вступ — передісторія розповіді, що розвивається в основній частині. Вступ має підготувати до сприймання викладу. Тут доцільно розповісти про історичні події зображуваних в основній частині подій; життєву основу конфлікту, що буде розв’язаний; факти з біографії письменника, які глибоко розкривають перипетії твору тощо.

Основна частина — сформульована у вигляді заголовка теза, яку треба довести. Вона розчленовується на кілька пунктів, які, у свою чергу, можуть поділятися на підпункти, що деталізують думку.

Висновок — підсумок написаного, що випливає з основної частини. Тут доречно наголосити на значенні художнього твору чи образу, висловити своє ставлення до зображуваних подій.

Основними джерелами матеріалу для твору є художня, наукова, науково-популярна література, періодичні видання, випадки з життя.

3.     Записати схему простого і складного плану з презентації в зошит. (слайд 1)

4.   Опрацювання пам’ятки добору й систематизації матеріалу до твору

ЯК ДОБИРАТИ Й СИСТЕМАТИЗУВАТИ МАТЕРІАЛ ДО ТВОРУ

1. Вдумайтесь у зміст теми, зрозумійте її сутність і мету.

2. Доберіть тексти тематично співзвучних художніх творів, публіцистичних або наукових статей.

3. Виділіть і перечитайте окремі місця дібраних джерел. Оформіть тезаурус: афористичні вислови, цікаві думки, описи тощо.

4. Виберіть із тезаурусу ті думки, які справді таки підтверджуватимуть (розвиватимуть, уточнюватимуть чи пояснюватимуть) висловлену думку.

► Подумати і дати відповіді на питання усно:

1. Чи потрібен простий план при складанні зв’язного висловлювання?

2. Чому саме треба складати плани?

Коментар учителя. План мусить спрямувати не лише зміст письмової роботи, а й її композицію. Він надає творові чіткості, стрункості, повноти і довершеності, є контурним твором.

5.     Записати план роздуму в зошит (слайд 4)

6. Домашнє завдання

Скласти скласти простий план для роздуму “Чи потрібно виконувати домашні завдання?” (слайд 5)

Виконане завдання надіслати в класрум до 12.11.20


06.11.20

 

Доречне вживання вивчених пластів лексики у власному мовленні; визначення ролі їх у текстів різних стилів

-         Лексичний диктант (повторення вивчених понять). Запишіть термін до поданого визначення

1.     Який розділ науки про мову ми вивчаємо?

2.     Усі слова, що вживаються в мовленні і становлять її словниковий склад, називаються …

3.     Це те, що означає слово, це його зміст, закріплений досвідом народу …

4.     Лексичне значення слова пояснюють у словниках …

5.     Слова різні за написанням, але близькі за значенням …

6.     Слова протилежні за значенням

 

Гадаю, всі ви знайомі з відомим російським дитячим письменником К.І.Чуковським? У своїй книзі «Від двох до п’яти » письменник описує такий випадок: «Якось малюк почув, що бабуся, яка завітала до них в гості «з’їла собаку» в якійсь справі, дитина швидко заховала від цієї бабці своє улюблене щеня».

Дитина не знала, що означає словосполучення «собаку з’їсти».

- Подумайте, як розтлумачити цей вираз, про що насправді йшлося, пригадайте, як називаються такі вирази?

    -  Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення. Чим цікавий цей текст? Випишіть фразеологізми та з’ясуйте їх лексичне значення за фразеологічним  або тлумачним словником. Поясніть роль фразеологізмів у поданому тексті.

 

Водою не розлити

     Ми з Дмитром товаришуємо з першого класу. Однолітки кажуть, що нас навіть водою не розіллєш. І хоча з Дмитром інколи каші не звариш, але я на це не зважаю.

     Ось минулої суботи ми домовилися піти вудити рибу. Я і черв’яків накопав , і вудочки приготував, а товариш навіть за холодну воду не брався.    О восьмій ранку ми мали зустрітися біля криниці, щоб іти на річку разом, але Дмитро з’явився аж через півгодини . Я лише розвів руками.

     Риболовля виявилася вдалою, ми спіймали багато карасів. Після обіду почали насуватися дощові хмари, і ми, взявши ноги в руки, змушені були тікати додому. Злива наступала нам на п’яти, ми сильно промокли і змерзли так, що зуб на зуб не попадав. Але все одно були задоволені від вдало проведеного вихідного дня.

 

-         Визначити в реченнях фразеологізми. Розкрити  лексичне значення кожного, вказати походження, у разі потреби скориставшись словником. Визначте синтаксичну роль кожного фразеологізма

 

1.Брехня потрапляє в Лету, а правда живе у віках. (Б.Мозолевський). 2.Давно вже не течуть молочні ріки для мене в киселевих берегах.  (І.Муратов). 3Чи можете утямки взяти ви, що горя мав я вище голови? (М.Зеров). 4. Я живу і не боюся смерті, і мене на порошок не стерти, не зігнути в райдугу-дугу.  (Д.Кремінь)

 

Для довідок. Потрапити (впасти) в Лету – бути забутим. Молочні ріки в киселевих берегах – символ добробуту й благополуччя. Качатися від сміху – нестримно реготати. Брати (узяти) втямки -  усвідомити, збагнути. Вище голови – багато. Стерти на порошок - знищити, розбити вщент. Зігнути в дугу - суворістю, утисками примусити скоритися.

 

* В історію якої країни сягає корінням кожен із фразеологізмів? Витлумачити значення кожного. Чи можна вважати їх застарілими? Чому?9усно)

 

       Загибель Помпеї. Зі щитом чи на щиті. Запросити варягів. Іду на ви. Скинути ідола у Дніпро. Закрутити веремія. Козак Мамай. З відкритим заборолом. Зустріч за круглим столом. Хрестовий похід. Великий інквізитор. Отримати індульгенцію. Полювання на відьом. Варфоломіївська ніч. Залізна маска. Ричард Левине серце.  Король помер – хай живе король! Після нас хоч потоп. Наполеонівські плани.

 

*Завдання тестового характеру.

Установити відповідність між крилатими виразами літературного походження та назвами творів-першоджерел.

 

 

А Є ще порох у порохівницях!

Б Реве та стогне Дніпр широкий.

В Красен Дніпро ясної погоди.

Г Напитися шоломом Дону.

Д Блаженні вбогі духом.

 

 

1 Біблія.

2 Слово о полку Ігоревім.

3 Повість М.Гоголя “Страшна помста”.

4 Поезія Лесі Українки “Досвітні огні”.

5 Повість М.Гоголя “Тарас Бульба”

6 Балада Т.Шевченка “Причинна”.

 

Відповіді. А-5; Б-6; В-3; Г-2; Д-1.

становити, з якої байки (притчі, казки, оповідання) якого автора походить кожне з поданих прислів’їв (приказок). Які з покладених в основу цих творів сюжетів є мандрівними? З двома-трьома фразеологізмами класти речення.

 

        Охрімова свита; ведмежа послуга; шапка-бирка, зверху дірка; біля розбитих ночов;  а віз і нині там.

 

*Які людські риси увиразнюються порівнянням із нижче названими літературними персонажами? З якого твору якого автора кожен із них походить?(усно)

 

      Дон Жуан, Дон Кіхот, Робінзон Крузо, Попелюшка, Конотопська відьма; Кіт у чоботях; Царівна Несміяна; Отелло, Гамлет, Монтеккі й Капулетті, Капітан Немо, Мефістофель, Шерлок Холмс.

 

Домашня робота: повторити вивчене, виконати подану нижче вправу

 

* Вибірковий диктант. Виписати імена, що уособлюють людські фізичні якості, моральні чесноти або вади. Назвати ці ознаки/якості.  Що вам відомо про цих біблійних, міфологічних, історичних  осіб чи персонажів світової літератури?

 

   1. Світом правлять іще геростати, але рухають світ творці. (Н.Гуменюк). 2. Чом топлять правду Каїни нові не в синім морі, а в людській крові? (Г.Чубач). 3. Гамлети, Дон Жуани  й  Тартюфи були в минулому, але вони є й сьогодні. (М.Хвильовий). 4. А я припаду до землі, як Антей. Я вас не боюсь, паперові Геракли! (Д.Кремінь). 5. Скоро стане ясно, хто  голий король, а хто стійкий олов’яний солдатик. (В.Горбулін). 6. Ти пропонуєш зайнятися приватним розслідуванням? Теж мені Еркюль Пуаро з Оболоні! (І.Аврамов). .7. Гей, нові Колумби й Магеллани! Напнемо вітрила наших мрій! (В.Симоненко.)

 



03.11.20

Записати дату та тему уроку

ДЖЕРЕЛА ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ, ЇХ РІЗНОВИДИ

ПРИГАДАЙТЕ!

-Подумайте і скажіть, чи можна передати значення фразеологічного звороту одним словом?

-За смислом фразеологічний зворот часто дорівнює одному слову.

-Чи можна сполучення слів у фразеологізмі поширювати або замінити окремі слова, не порушивши при цьому смислу звороту?

-Фразеологізм - стійке, нероздільне сполучення слів

   Дайте визначення фразеологізму.

   Як називається розділ мовознавства, що вивчає фразеологізми?

   Де можна знайти значення фразеологізмів?

 



Наша мова своїми коренями сягає давнини і багато що в ній непізнаного. Вона розмаїта і багата на образи, вислови, епітети, синоніми.

- Чи задумувались ви, звідки до нас прийшли фразеологізми? Як і чому вони виникли? 


Робота з підручником (§16, стор. 59)




- Переписати, вибравши з дужок слово, що утворює з поданим фразеологізм. Розкрити значення записаних фразеологізмів, визначити їх джерело, знайти фразеологізми-синоніми. За потреби звернутися до фразеологічного словника.

         Спалити (дрова, листи, кораблі); гнути (гілку, кирпу, деревце); дати (відповідь, милостиню, слово); дерти (носа, пір′я, папір); коптити (м’ясо, небо, ковбасу), наламати (дров, трісок, парканів); винаходити (двигун, велосипед, ракету).

         Для перевірки. Спалити кораблі – знищити можливість для відступу. Гнути кирпу зазнаватися, чванитися. Дати словопообіцяти. Дерти носазазнаватися, чванитися. Коптити небо – жити  бездіяльно, безцільно, без користі для інших. Наламати дров – вчинити щось необдумано. Винаходити велосипед – займатися пошуками того, що вже давно відоме.

З якої професії?

-         Назвіть, з якої професії прийшов у життя поданий фразеологічний зворот.

 

   Не святі горшки ліплять. Куй залізо поки гаряче. Міряти на свій аршин. Брати в лещата. Створити зелену вулицю. Влучити в ціль. Намилити шию. Підносити на щит. Під одну гребінку. Залишити поле бою. Видавати на-гора. Не нюхати пороху. Грати першу скрипку. На два фронти. Підвищувати тон. Брати на буксир. Вставляти палки в колеса. Пливти за течією. Прясти тонку. На всіх парах. Розмотати клубок. Кинути якір. Як нитка за голкою. Викинути за борт. Білими нитками шито.

 

Відповіді: 1) з мови гончарів, 2) крамарів, 3) залізничників, 4) перукарів, 5) шахтарів, 6) музикантів, 7) стельмахів, 8) ткачів, 9) кравців, 10) ковалів, 11) з військової справи, 12) з мови моряків.

Диктант-конструювання.

  -  Подані речення потрібно закінчити фразеологізмами.

1). Місто він своє знає як... 2). Нові будинки ростуть як... 3). Крутиться зранку до вечора як... 4). Схожі ми з сестрою як... 5). Що йому не кажи, йому все як... 6). Приїзд давніх друзів був як... 7). Дощу цієї весни було мало як... 8). Після хорошої зарядки сон як... 9). Коли ми піднялися на гору, село було видно як... 10). Дізнавшись, що починається футбол, Сашка як... 11). Навколо була пітьма хоч... 12). Працювали діти в саду не на... 13). Хлопці все літо жили... 14). Річку нашу можна перейти убрід, води в ній... 15). Будинок нашої бабусі знаходиться від нас за... 16). Вони в таборі живуть як... 17). Сашкові був потрібний цей велосипед як... 18). Батько так розтлумачив, що я пам'ятатиму до... 19). Настільки цікаво розповідав дідусь небилиці, що я сприймав їх... 20). Надворі завивала хуртовина, ніхто з хати не хотів і...

 Довідка: свої п'ять пальців, гриби після дощу, муха в окропі, дві краплі води, з гуски вода, сніг на голову, кіт наплакав, рукою зняло, на долоні, вітром здуло, в око стрель, страх, а на совість, душа в пушу; курці по коліна; два кроки; у Бога за пазухою; п'яте колесо до воза; нових віників; за чисту монету; носа показувати.

 

Домашня робота: §16 (вивчити), вправа 132.


30.10.20

1.     Взяти участь в олімпіаді за посиланням

https://vseosvita.ua/olympiad

Результати надіслати на електронну пошту

kovalinka50@gmail.com 

2.     Записати дату та тему уроку

ПОНЯТТЯ ПРО ФРАЗЕОЛОГІЗМ, ЙОГО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ. ФРАЗЕОЛОГІЗМИ В РОЛІ ЧЛЕНІВ РЕЧЕНЬ

3.     Виконати завдання

Порівняльна робота

-         Прочитайте вирази. У якій із колонок подано словосполучення, які за значенням дорівнюють одному слову? Поясніть значення таких словосполучень.

                    Бити м'яч

Бити байдики

       Братися за ручку дверей

          Братися за розум

                      Пекти пиріг

Пекти раків

Отже, у другій колонці словосполучення, що за значенням дорівнюють одному слову. Чи можна в цих сполуках слів змінити хоча б одне слово, щоб не втратити їхнє значення?

Записати в зошитах визначення та вивчити їх      

Фразеологія  розділ мовознавчої науки, який вивчає фразеологізми.

Фразеологізм – стійке сполучення слів, яке за значенням  дорівнює одному слову. Наприклад, розбити глек – посваритися, за царя Гороха – давно.

 

-         Як ви думаєте, з якою метою використовують фразеологізми в мовленні? (Фразеологізми роблять мовлення виразним, образним, емоційним)

-         У яких стилях мовленнях уживання стійких словосполук буде доречним, а в яких ні? (Фразеологізми вживають у розмовному та художньому стилях мовлення)

 

-         З кожної групи словосполучень випишіть фразеологізм. Виберіть із довідки значення виписаних фразеологізмів. З перших літер лексичних значень прочитайте слово.

1.                 Макітра розуму; глек розуму; тарілка розуму.

2.                 Замилювати боки; замилювати очі; замилювати спину.

3.                 Проковтнути горох; проковтнути язик; проковтнути слину.

4.                 Ні світ ні полудень; ні світ ні зоря; ні світ ні тьма.

5.                 Як кіт наплакав; як дощ наплакав; як горобець наплакав.

Довідка. Мало; удосвіта; розумний; замовкнути; обманювати.

Фразеологічний словник, його структура

Ужченко В. Д., Ужченко Д. В. Фразеологічний словник української мови. – К. : Освіта, 1998. – 224 с.

Будова словника. Дбаючи про раціональний спосіб розміщення виразів та зручність користування словником, автори відмовились від алфавітного принципу подачі фразеологізмів. Окремі фразеологізми групуються навколо стрижневого (заголовного, опорного) слова-компонента, яким звичайно виступає іменник.

На сполох бити в ролі прис.— 1. викликати три­вогу, звертаючи увагу на що-небудь.

Там, на горі, поховано співця (Коцюбинського), Що від Тараса добру кобзу має. Гримить гора, співає без кінця, На сполох б'є і земляків скликає (Нагнибіда, Вибране, 1957, стор. 209);

2. сповіщати, б'ючи у дзвони, про горе, нещастя.

І в дзвоні тому завжди вчувалася людям якась три­вога. Отак і на сполох б'ють, на пожежу, тільки частіше; і на похорон так — тільки повільніше (Цюпа, Назустріч долі, 1958, стор. 20—21) 

-         Записати речення, пояснити орфограми та пунктограми; підкреслити фразеологізми, пояснити їхнє значення.

Я дав у класі хропака, аж тут учитель виклика! 

Ой гляди, дівчино, перепаде тобі на бублики! 

Тато намагався помирити мене з братом: «Що це ви розбили глека? Так до бійки недалеко!». 


Дібрати до поданих фразеологізмів синонімічні (усно)

1.     Як п’яте колесо до воза.

А. Не за морями.

2.     Море по коліна.

Б. Хоч трава не рости.

3.     Кури не клюють.

В. Згущувати фарби.

4.     Робити з мухи слона.

Г. Як торішній сніг.

5.     Рукою подати.

Д. Хоч греблю гати.

-         Дібрати до поданих фразеологізмів антонімічні (усно).

 

1.     За тридев’ять земель.

А. Не заманити й калачем.

2.     Не викурити ладаном.

Б. Під самим носом.

3.     Не видавиш слова.

В. За гаряче й студене хапатися.

4.     Ні до холодної води не братися.

Г. Язик без кісток.

5.     Грати першу скрипку.

Д. Пасти задніх.


Домашнє завдання: 
§15 (вивчити), вправа 130




29.10.20

Контрольна робота


27.10.20

ЛЕКСИКОЛОГІЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО

Вправа «Так-ні».

1.     Лексикологія вивчає правильну вимову слів

2.     За походженням слова бувають власне українські та запозичені

3.     Значення запозиченого слова ми можемо знайти в словнику іншомовних слів

4.     До пасивної лексики належать тільки застарілі сова

5.     Неологізми – це нові слова, які щойно з’явились у мові

6.     Загальновживані слова – це слова, які зрозумілі всім мовцям незалежно від віку, статі, професії

7.     Діалектні слова – це слова, які вживають люди певної професії

8.     Просторіччя – це перекручені, спотворені слова української мови

9.     Офіційно-ділова лексика використовується в діловому спілкуванні

10. Фразеологія вивчає будову словосполучень і речень

11. Фразеологізм – стійке, неподільне словосполучення, яке можна замінити синонімом

12. Значення фразеологізму можна знайти у тлумачному словнику

13. Прислів’я, приказки, крилаті вислови належать до фразеологізмів

-      До застарілих слів дібрати відповідні загальновживані слова. З двома застарілими словами (на вибір) скласти речення.

Ліпота, стезя, перст, чоло, десниця, рамена, глаголити, вуста.

Для довідок. Краса, шлях, палець, лоб, правиця, плечі, говорити, губи.

-      До діалектних слів дібрати відповідні загальновживані слова.

Легінь, когут, бузько, ґазда, гуторити, пательня, файний, квасець.

Для довідок. Парубок, лелека, говорити, півень, сковорода, щавель, гарний, господар.

-      Замініть виділені в реченнях слова власне україн­ськими.

За потребою користуйтеся довідкою.

1.     Дівчинка хвалилася новим голубим платтям.

2.     Він не хотів гратися з дітьми, бо ті насміхалися з його веснянок.

3.     Донька десь затрималася, і мати почала тривожитися.

4.     За горизонтом верби і то­полі.

Слова для довідкиБавитися, баритися, бентежити, виднокіл, ластовиння, хизуватися.

·         До якої групи за походженням належать ці слова?

·         У який період формується ця група лексики?

-      Назвіть одним словом, запишіть .

1.     Наука про землю

2.     Інша назва усної народної творчості

3.     Група людей, які оцінюють різноманітні конкурси, турніри

4.     Частина слова, що стоїть перед коренем і слугує для творення слів

5.     Копіювальний пристрій

6.     Найпопулярніша пісня сезону

7.     Наука, що вивчає історію гербів

-      Установіть відповідність між групами та прикладами стилістично забарвленої лексики.

Приклад

Група лексики

канхвета, діжурний, канєшно, укусний

А діалектні слова

діагноз, рецепт, ліки, хвороба

Б загальновживана лексика

підмет, косинус, меридіан, цитоплазма

В просторічні слова

файний, бараболя, когут, легінь

Г професіоналізми

протокол, угода, розпорядження, заява

Ґ слова-терміни

вода, рука, зелений, брат

Д офіційно-ділова лексика

-      Послухайте гумористичну розповідь про Петю Мимовуха, знайдіть фразеологізми, з’ясуйте їхнє значення. Випишіть третє речення, виконайте його синтаксичний розбір.

Як у першій чверті Петя Мимовух цілі дні ловив старанно в класі мух. У другій чверті й мух не стало. Не зівав, цілу чверть ловив наш Петя ґав. У третій майже й на уроки не ходив, бо на вулиці він витрішки ловив. А в четвертій він потилицю вже чуха, жде він іспитів, неначе віл обуха (Д.Білоус).

- До вказаних давніх назв професій доберіть (усно) сучасні відповідники.

Бортник – (пасічник, бджоляр)

зодчий – (архітектор, художник-будівельник)

знахар – (цілитель, народний лікар)

бровар – (пивовар)

кушнір –  (фахівець, що вичиняє хутро із шкури та шиє хутряні вироби)

машталір – (конюх, кучер)

лимар – (спеціаліст з кінської упряжі)

гутник – (ремісник, що виготовляє скляні вироби)

стадник – (пастух стад)

стельмах (спеціаліст з виготовлення коліс, возів, саней)

- А ким ви хочете бути в майбутньому?

 

Домашнє завдання:

 

Повторити матеріал §8 – §17, виконати вправу 145, вправу 146, підготуватись до контрольної роботи.

 




13.10.20

ПРОФЕСІЙНІ СЛОВА І ТЕРМІНИ, ПРОСТОРІЧНІ СЛОВА

1. Вправа 104(усно)

-  Чи існують сьогодні ці професії?

- Чому?

- До якої лексики належать слова, які перестали вживати  у повсякденному житті? (архаїзми, застарілі слова)

- Як можна назвати лексику, яка вживається в певній професії? (професійні слова)

2. Робота з підручником (§ 13, стор. 50)

Лінгвістична гра «Доповни речення» (усно)

Поїзд водить ...

Оре в полі ...

Літаком править ...

Клеїть книжки ...

У школі вчить нас ...

Будує будівлі ...

Фарбує стіни нам ...

Столи робить ...

Пісні нам співає ...

Торгівлею зайнятий ...

На верстаті тче тканини ...

Від хвороб лікує ...

Ліки видасть нам ...

Хліб пече в пекарні ...

Намалює нам ...

Чоботи пошиє ...

Прочитайте текст і спишіть. Визначіть його основну думку і підкресліть професійні слова , терміни.

Протягом багатьох століть серед селянських промислів чільне місце посідали гончарство, стельмаство, столярство, гутництво, обробка каменю, металів.

Стельмахи виготовляли сани, вози, домашнє начиння. Гончарі виліплювали з глини чудовий посуд (миски, полумиски, глечики, кашники, куманці), плитки – кахлі, черепицю тощо. Гутники виготовляли столовий, кухонний посуд, місткості для зберігання харчових продуктів.

(«Культура і побут населення України»)

Прочитайте, визначте професійні слова, підкресліть граматичні основи.

 

                   Я років сім у шахті працював,

                   Бурив шпури, довбав глибокі лунки,

                   З трипільним лісом добиравсь до лав,

                   І на брезентову спецівку лунко

                   Не раз холодні капежі лились.

                                                 І. Савич

Склади словничок  професійних  слів  за  поданим  початком

 1.Учитель  української мови :  підмет, обставина…

 2.  Програміст :  драйвер, сайт…

 3. Лікар : фонендоскоп, рецепт…

 4. Швея: голка, викрійка…

Робота з підручником (§ 13, стор. 52)

Вправа113

Домашнє завдання : §13 (вивчити), вправа 109








25.09.2020

 Лексична помилка й умовне позначення її (практично)


Бліц-опитування 
Що вивчає лексикологія? 
Що таке лексика? 
Що таке лексичне значення слова?
 Чи всі слова мають лексичне значення слова? 
 Які слова називаються однозначними, багатозначними? 
 Чи всі слова мають пряме й переносне значення? 
 Яке значення називається прямим, яке – переносним? 
 У якому словнику пояснюють лексичне значення слова? 

 Знайдіть помилки. 
 1. Наш клас приймав участь у різних міроприємствах.
 2. Класним керівником нашого класу є Інна Петрівна. 
3. Сьогодні я получу гарну оцінку. 
4. Солдати князя Ігоря були відважними.


Ці всі помилки називають лексичними. У чому суть лексичної помилки? 
  • Слово вжите не в тому значенні. 
  • Повторення однакових чи спільнокореневих слів (тавтологія). 
  • Уживання росіянізмів. 
  •  Уживання слова, не властивого описуваній епосі.
 Лексична помилка на берегах позначається великою літерою Л. 
Наш клас брав участь у різних заходах. 
 Нашим класним керівником є Інна Петрівна. 
Сьогодні я отримаю гарну оцінку. 
  Воїни князя Ігоря були відважними.
Виберіть із дужок потрібне слово. Поясніть лексичне значення виділених слів за допомогою тлумачного словника. Складіть речення зі словами адрес-адреса
(Відкрити, відчинити) вікно. 
(Виключити, вимкнути) світло.
 (Перевернути, перегорнути сторінку). 
(Піднести, підняти) руку. 
(Здавати, складати) іспит. 
(Слідуюче, наступне) питання. 
(Заплющити, закрити) очі. 
Зазначити (адрес, адресу). 
Щира (посмішка, усмішка). 
ЗДАВАТИ – передавати (обов’язки, доручену справу, річ) тому, хто має цим відати, володіти. 
СКЛАДАТИ – проходити перевірку знань, уміння.
 АДРЕСА – позначення місця проживання чи перебування кого-небудь. 
АДРЕС – письмове ювілейне вітання кого-небудь із нагоди відзначення видатної події в його житті.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 Відредагуйте текст. 
Я рахую, що нам потрібно слідити за своїм власним мовленням. Якщо людина багато читає, то  лексичний запас людини збільшується. Давайте користуватися лексичними словниками. 

24.09.2020

У зошитах записати дату, тему уроку.  

ГРУПИ СЛІВ ЗА ЇХ ПОХОДЖЕННЯМ: ВЛАСНЕ УКРАЇНСЬКІ СЛОВА І ЗАПОЗИЧЕНІ. ТЛУМАЧНИЙ СЛОВНИК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ. СЛОВНИК ІНШОМОВНИХ СЛІВ

Прочитайте діалог двох подруг, визначте якими словами користується одна з подруг?

-         Вітаю, Софійко!

-         Бонжур!

-         Мабуть, добре відпочила, бо маєш гарний вигляд?

-         Вгадала! Франція – територія релаксу та шопінгу.

-         Розкажи про найяскравіше враження від подорожі?

-         Окей! Біля ресепшна я познайомилась із тінейджером зі Швейцарії. Тепер обмінюємося меседжами. Це було несподіване і цікаве знайомство. Упевнена, ти теж  прекрасно відпочила?

-         Так, але я подорожувала рідною країною, відвідала Буковель. Там дуже добрі та гостинні люди. Привезла багато файних світлин.

-         Бачу, ми часу не гаяли і отримали масу позитиву на весь рік.

-         Згодна!

-         До зустрічі!

-         Бувай!

 

Прочитайте теоретичний матеріал на сторінці 30

За допомогою словника встановити походження та лексичне значення поданих слів. Дібрати до них українські відповідники, записати парами.

Процент, бібліотека, фонтан, ін’єкція, інфекція, лауреат, премія.

Довідка. Відсоток, укол, зараза, переможець, книгозбірня, нагорода, водограй.

Переписати речення. Іншомовні слова підкреслити, за словником зясувати їхні лексичні значення.

Розгойдає сонце свої качелі, і бджолині вдарять віолончелі (А.Малишко.) Елегію бджола на скрипці грає, а сонях гра на кобзі золотій (Є.Гуцало.) Істина є добром інтелекту. Міністр інкогніто прибув (Олександр Олесь.)

Виконайте вправу 62.

Домашнє завдання: §8 (вивчити), вправа 64(письмово)










22.09.2020

У зошитах записати дату, тему уроку.  

ПОВТОРЕННЯ ВІДОМОСТЕЙ ПРО СТИЛІ МОВЛЕННЯ. ПОНЯТТЯ ПРО ОФІЦІЙНО-ДІЛОВИЙ СТИЛЬ  


     Наше мовлення має бути правильним не тільки з орфоепічного, лексичного і граматичного боку, але й із стилістичного. Тому формування стилістичних навичок є важливим для розвитку культури мовлення.

-         Який розділ науки про мову вивчають функційні стилі?
-         Які стилі мовлення вам відомі? Назвіть їх.
-         Чи впливає мовленнєва ситуація на вибір стилю мовлення?
3

Опрацювати теоретичний матеріал, поданий нижче, та на  на сторінці 234


Роль офіційно-ділового стилю – забезпечення ділового спілкування між державами, установами, організаціями, членами суспільства. Стиль обслуговує законодавство, адміністративно-господарську діяльність та інші ділянки життя суспільства, пов’язані з діловодством, звітністю та документацією. У писемній формі діловий стиль використовується при оформленні документів. В усній формі він виявляється під час проведення зборів, нарад, засідань.
Для ділового стилю характерні такі ознаки:
-         вживання готових усталених форм та мовних зворотів;
-         точність, ясність, логічність та стислість у викладенні думок;
-         вживання слів тільки у прямому значенні;
-         спеціальна термінологія;
-         відсутність індивідуальної манери викладу та емоційно забарвленої лексики.
1     Прочитати.  Усно довести, що вжито офіційно-діловий стиль. Назвати основні ознаки стилю.
Стаття 68. Кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Незнання законів не звільнює від юридичної відповідальності. (З Конституції України).
2
З-поміж поданих словосполучень виписати в зошити словосполучення, які характерні офіційно-діловому стилю.

Площа трикутника, родина осокові, економічні реформи,

передвиборча боротьба, депутатський корпус, слово надається,

відповідальність покласти на…, питома вага, порядок денний,

 конституційні рамки, заслухати звіт, ведення протоколу 
доручити.


3  
                                          Види ділових паперів:
Алфавітний список, оголошення, запрошення, лист, адреса, заява, телеграма, протокол, доручення, розписка, анкета, автобіографія, характеристика, наказ, інструкція, щоденник, довідка, свідоцтво, диплом, атестат, календарний план роботи.
                                                          Домашнє завдання:                                                                               
               
     За поданим зразком скласти діловий папір (вправа 542) та записати в зошити



Оголошення
   У вівторок, 22 вересня 2020, в актовій залі школи відбудеться відкриття виставки робіт вихованців художньої студії. Початок о 15 годині. Запрошуються всі, хто бажає.
                                                                                                Рада школи












Завдання на 25.05.2020
Тема.Лист до рідної людини з використанням звертань та вставних слів
Перегляньте відео

Домашнє завдання : напишіть лист рідній людині


Завдання на 26.05.2020
Тема.Усний докладний переказ тексту розповідного характеру з елементами роздуму

ü Які ви знаєте типи мовлення? (розповідь, опис, роздум)
ü Про що йдеться у роздумі? (про причинно-наслідкові зв’язки між явищами, діями, ознаками)
ü Яке питання можна поставити до роздуму? (чому?)
ü Яких видів буває роздум? (розгорнутий і стягнений)

ü Із яких частин складається розгорнутий роздум? (з трьох частин: теза, докази, висновок)



Ø Що таке символ?

Ø Які види символів ви знаєте? 

Калина – символ України, символ краси, дівочої вроди
Верба – символ України, символ весни, пробудження природи
Тополя – символ дівочої краси, вроди, стрункого стану
Дуб – символ міцності, сили, здоров’я
Барвінок – вічнозелений символ здоров’я, життя, достатку, весілля 
Васильки – символ святості, чистоти, приязності 
Волошки – символ чистоти, сором’язливості
Горох – символ сліз
Хміль – символ розуму, мудрості 
Мак – символ краси й ошатності, але й скороминущості
Мята - символ дівочої краси. 
Папороть - рослина, що ніколи не цвіте, 7 липня на коротку мить з’являється вогняна квітка. Той, кому вдається зірвати її, отримує чарівну силу, яка дає змогу знаходити заховані скарби, дізнаватися про долю людей, зцілювати хворих, розуміти мову звірів і птахів.
Полин – оберіг від русалок
Рута – символізує розлуку з милим, самоту     
Часник - оберіг від злих сил має цілющі властивості
Гарбуз – символ відмови дівчини старостам
 Прочитайте текст
 Могутній патріарх лісів
У багатьох українських народних піснях дуб постає як символ незламної сили, могутності та непереможного довголіття. Чому?
А ось послухайте.
Дуби й дійсно живуть надзвичайно довго. Серед них є справжні патріархи, дуби-довгожителі, яким буває понад тисячу років!
Ще в силу давнину люди поклонялися дубові, вірячи в його чудодійну силу. Слов’яни вважали дуб священним деревом. Під цими велетнями вони приносили жертви богам, справляли релігійні обряди. Предки наші навіть грізного бога Перуна вирізьблювали з дубових колод.
Знайдено незаперечні докази того, що люди ще понад п’ять тисяч років тому розтирали жолуді на борошно і випікали з нього хліб.
Обожнювання дуба, очевидно, зумовлено його довговічністю, надзвичайною міцністю деревини. Так, славнозвісний Хортицький дуб прожив майже дві тисячі років, а на Рівненщині нині росте тисячотрьохсотлітній красень.
Традиційно на відзнаку народження хлопчика садили молоденький дубок.
Шанують дуб і в наші дні. Насаджуються молоді діброви, гаї. Старі дуби охороняються законом як найцінніші пам’ятники природи.
(145 сл.)                                                                (За С. Івченком)
Словникова робота

Ø Діброва, и, ж. Листяний ліс на родючих грунтах, у якому переважає дуб, дубняк і дубник.
Ø Довголіття, я, с. Тривале життя.
Ø Дуб, а, ч. 1. Багаторічне листяне дерево з міцною деревиною та плодами – жолудями; дубець, дубок, дубище, дубчик, дубчак.
Ø Гай, гаю, ч. невеликий, переважно листяний ліс, лісок, лісочок, байрак (у балці), гайок.
Ø Патріарх, а, ч. 1. Глава роду за родового ладу; голова. 2. Перен. Найстарша, найбільш поважна людина в якому-небудь колективі.
Ø Священний. 3. Який глибоко шанують; дорогий; заповітний.
Ø Символ, у, ч. 1. Умовне позначення якогось предмета, поняттят або явища, розпізнавальний знак.

Дібрати епітети до слова дуб.
Височенний, широченний, розлогий, сильний, міцний, могутній, старезний, довголітній, велетенський.
     Бесіда за змістом тексту.
Ø До якого стилю мовлення належить поданий текст?
Ø Доведіть, що текст містить елементи роздуму.

Орієнтовний план переказу
1)    Дуб – символ незламності, могутності та довголіття.
2)    Дуби-довгожителі.
3)    Священне дерево слов’ян.
4)    Хліб із жолудів.
5)    Найстаріші дуби.
6)    Пошанування дубів.

 Домашнє завдання: усний переказ тексту

Завдання на 29.05.2020

Тема. Підсумковий урок


 Завдання активне до  29 травня 22:00 ред.

Код доступу 1526292




Завдання на 18.05.2020
Тема. Діалог. Розділові знаки при діалозі
1.Перегляньте відеоурок, виконуючи запропоновані в ньому завдання




УВАГА
У відеоуроці в першому завданні є помилка на правопис вставного слова. Хто першим надішле слово , написане правильно, отримає 12 балів.

2. Опрацюйте теоретичний матеріал підручника (параграф 44)
3. Виконайте вправу 515
Домашнє завдання:

Вивчити теоретичний матеріал (параграф44)

Виконайте вправу 516

Завдання на 19.05.2020
Тема. Тренувальні вправи


Тестові завдання
1.Пряма мова – це ...
а) слова, звернені до когось; б) точно передане висловлювання певної особи; в) чиєсь висловлювання, передане без змін.
2. Пряма мова починається з ...
а) абзацу; б) нового рядка; в) великої літери.
3. Який розділовий знак ставиться після слів автора перед прямою мовою?
а) тире; б) двокрапка; в) кома і тире.
4. Від чого залежить розділовий знак після прямої мови?
а) від інтонації; б) від будови речення; в) від того, яким реченням за метою висловлення виражена пряма мова.
5. Як називається звязне висловлювання однієї особи?
а) розповідь; б) монолог;  в) текст.
6. У якому стилі мовлення найчастіше вживаються діалоги?
а) в науковому; б) у діловому; в) у розмовно-побутовому.


Записати текст, розставляючи потрібні розділові знаки.

  Народними символами України є верба і калина. Давнє прислівя мовить Без верби і калини нема України. Справді спробуйте уявити собі Україну без кучерявих верб над річкою і червоного грона калини. Калина і верба оспівані у віршах піснях та легендах.
  Одним із живих символів України є лелека. Він на крилах приносить у наші краї весну.
  Ми спитали журавля
   Де найкращая земля
  Журавель відповідає
   Краще рідної немає
  Лелека – священний птах бо він дарує щастя і є охоронцем роду.


Завдання на 20.05.2020
Самоперевірка
Шановні учні! Прошу Вас самостіно перевірити попередню роботу за зразком, оцінити її, а мені надіслати результат.
1.Пряма мова – це ...
б) точно передане висловлювання певної особи;
2. Пряма мова починається з ...
 в) великої літери.
3. Який розділовий знак ставиться після слів автора перед прямою мовою?
б) двокрапка;
4. Від чого залежить розділовий знак після прямої мови?
в) від того, яким реченням за метою висловлення виражена пряма мова.
5. Як називається звязне висловлювання однієї особи?
б) монолог; 
6. У якому стилі мовлення найчастіше вживаються діалоги?
 в) у розмовно-побутовому.

 6 балів
Записати текст, розставляючи потрібні розділові знаки.

  Народними символами України є верба і калина. Давнє прислівя мовить: «Без верби і калини нема України». Справді, спробуйте уявити собі Україну без кучерявих верб над річкою і червоного грона калини. Калина і верба оспівані у віршах, піснях та легендах.
  Одним із живих символів України є лелека. Він на крилах приносить у наші краї весну.
  Ми спитали журавля:
-         Де найкращая земля?
  Журавель відповідає:
-          Краще рідної немає
  Лелека – священний птах, бо він дарує щастя і є охоронцем роду.


6 балів (кожна  помилка- минус бал)


Тема. Контрольна робота Складне речення. Пряма мова. Діалог 

Контрольну роботу  необхідно виконати до  21 травня 10:00 (одна спроба)


Код доступу 7527295




Завдання на 22.05.2020

Тема. Контрольний самодиктант
           
Написати самодиктант. 



          Настав (с,С)вятий веч(и,і)р.

В (Я,я)кимовій хаті к(и,е)піла р(а,о)бота. (В)п(і,е)чі трі(шч,щ)ав в(о,а)гонь та сичав  бор(щ,шч). (А,О)лена, мати Василькова, крутила г(а,о)лубці на в(и,е)черю. Василько с(е,и)дів долі та м(ь,')яв мак до куті. Василькові було літ дв(е,а)на(д)цять. Він був (най)старший у сім(ь,')ї. Василько м(ь,')яв мак і все поглядав то на дв(у,о)х с(и,е)стричок що гралися (з,с) котом то на батька що с(е,и)дів на полу, сх(е,и)ливши голову.
Чого батько журят(ь)(ся, ця)?  Чи того, що (не)здужають, чи того що нема грошей викупити від шевця мамині чоботи? думав він.
Рипнули двері. В хату (у, в)війшов якийсь чоловік.
Виконану контрольну роботу  надсилаємо на   електронну пошту kovalinka50@gmail.com 22.05.2020







Завдання на 12.05.2020

Тема.Складні речення з безсполучниковим і сполучниковим зв’язком


Перегляньте відео, виконуючи завдання запропоновані в ньому



Опрацюйте таблицю

ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА БУДОВОЮ


Просте
Складне



Має одну граматичну основу.
Складається з двох або більше простих речень, обєднаних за змістом та інтонацією. Отже, має дві або більше граматичні основи. Прості речення у складному поєднуються як за допомогою сполучників (сполучних слів), так і без них.


Воля дорожча за життя. (Нар.творч.)

Життя  не має ціни, а воля дорожча за життя.
Життя не має ціни, воля ж дорожча за життя.



 З кожної пари простих речень утворити складне (усно). 

1. Справжній запорожець завжди дивився похмуро. Сторонніх він зустрічав спочатку непривітно.
2. Проходив час. Козак лагіднішав.
3. Пізніше мандрівники писали про запорожців багато гарного. Козаки виявлялися гостинними й веселими людьми.   (За Д.Яворницьким)

Домашнє завдання:
Опрацюйте теоретичний матеріал підручника (параграф 42)

Переписати, розставляючи коми. Пояснити наявність або відсутність коми перед сполучником і. У кожному реченні підкреслити граматичну основу. Вказати речення прості й складні.

Сховав грудень під кригою річки і повдягав ліси у білі мережива. (Ю.Старостенко.) Полетів останній лелека і не залишився на нашій землі жоден перелітний птах. (З журн.) Товста снігова ковдра і міцний килим опалого листя надійно вкриють землю від морозу. (З журн.) Мчали коні навпрошки перекинули санки і вже наша віхола далі не поїхала. (В.Заєць.)

Завдання на 13.05.2020

Тема. Контрольний диктант


Ліна Василівна Коваленко приглашает вас на запланированную конференцию: Zoom.

Тема: Конференция Zoom Ліна Василівна Коваленко Контрольний диктант 5-Б
Время: 13 мая 2020 01:00 PM Хельсинки

Подключиться к конференции Zoom
https://us04web.zoom.us/j/77367304384?pwd=cjdhWVM3ZnJJeDhvQ3U5YzFnS1VYQT09

Идентификатор конференции: 773 6730 4384
Пароль: 020197

Домашнє завдання: повторити вивчене

Завдання на 15.05.2020


Тема. Розділові знаки в реченнях із прямою мовою
1.Перегляньте відеоурок, виконуючи запропоновані в ньому завдання

2. Опрацюйте теоретичний матеріал підручника (параграф 43)
3. Опрацюйте таблицю


ПРЯМА МОВА

Виражає
Супроводжується
Утворює
Стоїть
чуже мовлення передане дослівно, без змін
словами автора, які вказують, кому вона належить;
разом зі словами автора речення з прямою мовою;
після слів автора, перед ними
Інтонація

Пунктуація
Пряма мова вимовляється
як розповідне, питальне, спонукальне чи окличне речення;
Слова автора вимовляються тільки з розповідною інтонацією.
1. А: «П!(?)”.
2. «П», - а.
3. «П?» - а.
4. «П!» - а.

* Прочитати речення, правильно їх інтонуючи. У кожному з речень вказати пряму мову і слова автора. З’ясувати, якій із поданих у таблиці схем речення з прямою мовою відповідає кожне з  речень.
Кричу я: «Зливо, йди в степи! Тобі ми дуже раді!» (Л.Компанієць.) Ходить вітер і пита з болем: «Де поділо ти жита, поле?» (В.Сосюра.)  І кажу листочкам я журливим: «Годі, годі вже  сумних розмов!» Змерзлим груддям скрізь і всюди вкрилось поле і шляхи. «Це вже грудень!» – кажуть люди і вдягають кожухи. (Н.Забіла.)

* Прочитати народні прислівя, вказати в кожному слова автора та пряму мову. Усно перебудувати речення так, щоб пряма мова стояла перед словами автора. Прочитати обидва варіанти, правильно їх інтонуючи.

Казав Наум: «Бери на ум!»  І сова каже: «Мої діти найкращі!» Хрін каже: «Я з мясом добрий!» А мясо говорить: «Я і без хріну смачне!» «Дам пшона», - казала кума, а в неї в самої нема. Казав пан: «Кожух дам», і слово його тепле.
Народна творчість.

* Усно перебудувати подані речення на речення з прямою мовою та словами автора. Одне з перебудованих речень записати, пояснити розділові знаки в ньому.
 Наприклад: Хтось мухам набрехав, що на чужині краще жити…
Хтось мухам набрехав: "На чужині краще жити…"
        Прилетіла муха жвава і сказала, що вона  лева бачила і сили в світі більшої не зна. (Б.Грінченко.) Хвалився кіт, що він убрід Дніпро перебреде. Та як пішов – і не прийшов, нема кота ніде. (П.Воронько.)

Домашнє завдання:
Вивчити теоретичний матеріал (параграф43)
Виконайте вправу 513








Завдання на 04.05.2020

Тема.  Вставні слова

1. Перегляньте відео, виконуючи всі завдання, що пропонуються в ньому.

2. Опрацюйте теоретичний матеріал підручника (параграф 41)
 3. Усно дайте відповіді на запитання, користуючись таблицями.
- Що виражають вставні слова?
- Чи несуть вони нову інформацію?
- Чи є вони членами речення?
- На що можуть вказувати вставні слова?

- Як виділяються вставні слова в реченні?

Завдання1.Спишіть текст,розставте пропущені розділові знаки.
Лікарські рослини збирали старі люди і звичайно діти. 

До речі кожна господиня мала вдома багато цілющої рослинності.

Це безперечно материнка звіробій ромашка барвінок м’ята. 

Замість пігулок уявіть собі бабусі лікувалися відварами цілющих трав. 

Що й казати ми бажаємо вам здоров’я, тобто гармонії між внутрішнім і зовнішнім світом.

Завдання 2.Прочитайте текст. Випишіть з тексту вставні слова,з’ясуйте,що вони виражають.

Лісовий готель
Напевне, кожному доводилось бачити цю гарну квітку – 

дзвіночок. Але не кожен, на жаль,  знає,що він є і лісовим 

готелем для  багатьох комах. Уночі,коли в лісі стає прохолодно, випадає роса, комахи, безумовно, замерзають, їхні крила намокають.Ось тут, зверніть увагу, і стає їм у пригоді дзвіночок, який на ніч не закриває свою  квітку. Отже,заповзають  і залітають туди всі, хто хоче в теплі переночувати. Адже в квітці температура на 4-5 градусів 

вища, ніж зовні. Рятує, як відомо,  комах дзвіночок і вдень - від негоди .                                                                                         
Таким чином, перш ніж зірвати цю красиву і добру квітку, подумай, що це –чиясь домівка.(З журналу)
ЗВЕРНИ УВАГУ!

Наприклад. Злива тривала приблизно годину.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. 
1.Вивчити теоретичний матеріал (параграф 41)
2.Виконати вправу
Прочитати, знайти вставні слова та сполучен­ня слів. Списати, вставити, де треба, розділові знаки та пропу­щені літери.

1) Кажут.. мудрість приходить з роками. (Л. Дмитерко.) 2) На моє щастя на матер..ні прохан..я ніхто не зважає. (О. Дов­женко.) 3) Шелест плачу і зітхання здавалося знявся з натов­пу і сп..нився над ним у повітрі. (Ю. Смолич.) 4) Вибачте буд.. ласка за турботу. 5) На думку Тараса Шевченка потрібно і чу­жому научатись, і свого не цуратись.(Виконану вправу  надсилаємо на   електронну пошту kovalinka50@gmail.com )
3.Запам'ятайте!


Лише вставні

Не бувають встав­ними

Залежно від кон­тексту
мабуть, по-перше, по-друге, щоправ­да, крім того, а втім, отже, а також  (у середині простого речення), однак, одначе, проте
навіть, майже, приблизно, при­наймні, все-таки, якраз, мовби, нена­че, причому, саме, особливо
правда, кажуть, може, звичайно, здається, можли­во, видно, навпаки, справді, очевидно, нарешті, на щас­тя, виходить

Завдання на 05.05.2020
Ліна Василівна Коваленко приглашает вас на запланированную конференцию: Zoom.

Тема: Конференция Zoom Ліна Василівна Коваленко Українська мова
Время: 5 мая 2020 12:00 PM Хельсинки

Подключиться к конференции Zoom
https://us04web.zoom.us/j/74349842545

Идентификатор конференции: 743 4984 2545



Тема. Вставні слова, виділення їх на письмі комами

Усно дайте відповіді на запитання



Домашнє завдання: повторити вивчений матеріал з теми "Синтаксис"

Завдання на 06.05.2020
Тема. Контрольна робота
 Речення з однорідними членами, звертаннями, вставними словами
Тести
І рівень
1.     Знайти речення з однорідними членами:
    а) Ліс якусь хвилину стояв нерухомо.
    б) Лагідно світить сонце, голубіє небо, стоять у барвистих шатах дерева.
    в) Полохливий заєць пригина вуха, витріща очі і порина у море лісових звуків.
2. Знайти речення, в якому однорідні члени – означення:
    а) Зерно і камінь, суша і вода достойні буть зображені на картині.
    б) Нас зустрічає весела, щедра, барвиста, запашна весна.
    в) Мавка йде до калини, ламає червоні кетяги ягід.
3. Виділіть речення з узагальнювальним словом:
    а) Все бачить співець у широкім роздоллі: і небо, і море, красу світову.
    б) На високих горбах шуміли під вітром дуби, липи, клени.
    в) З берега на берег можна добутися баржами, човнами.
4. У якому реченні є звертання?  
    а) Поблискують черешеньки в листі зелененькім.
    б) Мама співає дитині першу пісню, відводить уперше до школи.
    в) Вийди, вийди, сонечко, на дідове полечко.
5. Знайдіть речення із поширеним звертанням:
    а) Гетьмани, гетьмани, якби-то ви встали.
    б) Спи, синочку, спи, дитя.
    в) Запалай, мій вогнику крилатий, полум'ям привітним і незлим.
6. Визначте рядок, у якому всі слова – іменники в кличному відмінку:
    а) сестрицею, Інно, чайка;
    б) Андрію, козаче, учителю;
    в) весна, жінко, калина.
7. Якщо звертання, що стоїть на початку речення,  вимовляється з особливою силою, то виділяється:  
    а) тире; б) комою; в) знаком оклику.
8. Виділіть речення, у якому вставне слово виражає впевненість:
    а) Отже, що тут багато говорити і сперечатися.
    б) Звісно, хлопцям не було чого боятися.
    в) Відступати нам, по-перше, пізно, а , по-друге, немає підстав.
9. Яким членом речення є вставне слово?
10. Скласти речення з вставним словом.
11. Слово чи група слів, які називають того, до кого звернена мова, називаються:  
    а) вставним словом;
    б) звертанням;
    в) граматичною основою.
12. Скласти речення із звертанням
ІІ рівень
1.     Установити відповідність.
1. У нашому лісі ростуть і берези,               А. Однорідні означення
   і дуби, і вільхи.

2. Реве та стогне Дніпр широкий.                Б. Однорідні обставини

3. Таємнича, темна,   тривожна                   В. Однорідні підмети
   ніч лякала мандрівника 

4. На землі, у траві, на деревах -                   Г. Однорідні присудки
   скрізь вирує життя.
                                                                           Д. Однорідні додатки   

2.     Поставити розділові знаки в реченнях:
Вони були скрізь і на подвір'ї і на деревах і на клумбах. І земля і вода і повітря все поснуло. Легка біла прозора постать обличчям нагадувала Мавку.
3.     Виписати звертання.

Ти постаєш в ясній обнові, як пісня линеш, рідне слово. Ти наше диво  калинове, кохана материнська мово! Умивайтеся, дівчатонька молоді, цвіт-калину розпускайте на воді. Не журися, козаченьку, ти ще молоденький.

Виконану контрольну роботу  надсилаємо на   електронну пошту kovalinka50@gmail.com 06.05.2020



Ліна Василівна Коваленко приглашает вас на запланированную конференцию: Zoom.

Тема: Конференция Zoom Ліна Василівна Коваленко
Время: 8 мая 2020 12:00 PM Хельсинки

Подключиться к конференции Zoom
https://us04web.zoom.us/j/78974530924

Идентификатор конференции: 789 7453 0924
Шановні учні, пройшло 30 хвилин після закінчення диктанту. 4 учні не надіслали роботи.оботи 






Завдання на 27.04.2020

Перевірмо домашнє завдання
1. У річках, ставках та озерах України водиться така риба: короп, карась, лящ, плітка, окунь, судак, лин, щука і сом. 2. У густих дібровах справжнє пташине царство: зяблики, дрозди, зорянки, синиці, солов'ї. 3. А в лісах можна зустріти хижаків: лисицю, вовка, ласку, тхора.
Тема.Тренувальні вправи 
Розгляньте схеми й пригадайте  правила вживання розділових знаків при однорідних членах речення з узагальнювальними словами
 До поданих речень доберіть схеми
1.Будь чуйним, уважним до всіх: і до неньки, і до батька, і до дідуся з бабусею, до братика, сестрички. 2. Доброта, чуйність і  вихованість – всі ці риси прикрашають людину. 3.Все бачить поет у широкім роздоллі: і небо, і море, красу світову – і людям співає він пісню свою.
Зверніть увагу на 3 речення. Спробуйте намалювати схему цього речення.
Цифровий диктант
Закодувати речення з однорідними членами, використовуючи  такі позначення: 1 – кома між однорідними членами речення;
                    2 – двокрапка (узагальнююче слово перед однорідними членами);
3 – тире (узагальнююче слово після однорідних членів).
1.Зашепотіли збуджені листочки.. заметушилась у траві комашня.
2.Українці люблять усе.. український край, красу природи.
3.Луки, гори, пишні сади.. усе земне і принишкле.
4.На будинках, на деревах, парканах ..усюди червоний відблиск.
5.Наче все покрилось туманом.. і ріка, і гори, і сади.
6.Стала похмура і непривітна пора.. сльота, мжичка, дощ, вітер.
7.Мамина пісня, батькова хата, дідусева казка, бабусина вишиванка .. усе це наша пам`ять, наші символи, історія українського народу.
8.Тихо було навкруги.. і над широким плесом лиману внизу, і позаду над урвищами гори.
9.Мати перша в світі навчила мене любити роси.. легенький ранковий туман.. п`янкий любисток.. маковий цвіт і кетяги калини.

Домашнє завдання:

- Спишіть, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть однорідні члени речення та узагальнювальні слова відповідно до їхньої синтаксичної ролі в реченні.
1. У наших лісах ростуть хвойні дерева ялини сосни кедри смереки тис. 2.Баба Марина довгий свій вік трави сушила у хаті м’яту любисток липовий цвіт. 3.  Все усміхалося Ганнусі і небо й квіти й дерева і озера блакитні води.4. Були колись боги Перун Дажбог Ярило. 5. Рідний дім вишні у цвіту журлива річка і запашний луг усе це пов’язано з образом матері. 6. Усе ніби поменшало і звузилося і дорога і гори і стежка в березі і круча над Россю.

Завдання на 28.04.2020


ПЕРЕВІРМО ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Спишіть, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть однорідні члени речення та узагальнювальні слова відповідно до їхньої синтаксичної ролі в реченні.
1. У наших лісах ростуть хвойні дереваялинисосни, кедри, смереки, тис .2.Баба Марина довгий свій вік трави сушила у хаті : м’яту, любисток, липовий цвіт. 3.  Все усміхалося Ганнусі: і небо, й квіти, й дерева, і озера, блакитні води.4. Були колись боги:  ПерунДажбогЯрило. 5. Рідний дім, вишні у цвіту, журлива річка і запашний луг - усе це пов’язано з образом матері. 6. Усе ніби поменшало і звузилося: і дорога, і гори, і стежка в березі,  і круча над Россю.

Тема. Звертання
Перегляньмо відеоурок, виконуючи всі завдання

Опрацюйте теоретичний матеріал підручника (параграф 40)
- Розставте пропущені розділові знаки.

І зберіг я тільки ненечко скарб один, що ти дала, золоте, як зірка, сердечко.

Ясні зорі, тихі води - то земля твоя мій сину. 

Мир і любов Україно неси, сяй для планети, як сонце краси.
- Доповніть речення звертаннями до персонажів українських народних казок. Допоможуть вам у цьому ілюстрації.
1. … чи ти пила, чи ти їла? 2.Порятуй мене. … приплинь, приплинь до бережка! Дам я тобі їсти й пити. 3. … візьміть мене на крилята та понесіть до батенька. 4.Мерзни, мерзни …! Ловись … велика та все велика! 5.Не їж мене … я тобі пісеньки заспіваю.









Прочитай!Випиши звертання, розподіливши на поширені та непоширені
Звертання щире, душевне, щедре-
Василю, Павле, Іване, Петре!
І так сердечно, і так ласкаво-
Наталю, Лесю, а чи Любаво!
До зборів, сходинки відкрито й радо-
чи товариство а чи громадо!
А найсвятіше душа приємле-
моя Вкраїно, кохана земле,
ти, сивий Дніпре, і ти, Дунаю,-
миліших серцю звертань не знаю.

- Склади два речення з поданими звертаннями


Усно дай відповіді на запитання
-                      Що називається звертанням?
-         Де може стояти звертання?
-         Чим виражається звертання?
-         Як інтонаційно виділяється звертання?
-         Які звертання є риторичними? Для чого вони вживаються?
-         Як виділяються звертання на письмі?

-         Які є види звертань за будовою? Наведіть приклади.
        Домашнє завдання
      Параграф 40 вивчити, вправа 476

Завдання на 29.04.2020
Тема. Розділові знаки при звертанні
1. Опрацюйте сторінку 202-203 підручника, вивчіть теоретичний матеріал.
2. Дайте усно відповідь на питання


3. Зістав свої відповіді з інформацією нижче

4. Запам'ятай, як схематично записуються речення із звертаннями.


5. Запиши речення в зошит, позначивши схемкою з попереднього завдання звертання.

6. Виконати тестування за посиланням join.naurok.ua

Завдання необхідно виконати до  30 квітня 19:00 
Код доступу 291761








Завдання на 21.04.2020
Тема. Речення з однорідними членами (без сполучників і зі сполучниками а, але, і
1.Переглянути відео
Під час перегляду відео в зошитах записуєте вправи 450, 451, 456, підкреслюючи однорідні члени речення.

-         Перепишіть прислів'я. Розставте пропущені розділові знаки. Підкресліть однорідні члени речення.
1.Обгороджуй себе не парканом а приятелями. 2. Пояснюй не штурханцями а слівцями. 3.Не бурчи а навчи. 4. Нудна не мовчанка а пуста балачка. 5. Щеня мале та завзяте. 6.Працьовита бджола має короткий вік але велику шану.
Домашнє завдання
Вправа 454



Завдання на 22.04.2020
Тема. Кома між однорідними членами


1. Перегляньте відеоурок, зверніть увагу на розділові знаки між однорідними членами 



Потренуйся у визначенні однорідних членів речення (перейди за посиланням)



- Запишіть подані речення, поширюючи однорідними членами і ставлячи потрібні розділові знаки.
Весняний ліс стояв наповнений співом пташок. Світанкова зоря зійшла над землею. Спека висушила спраглі поля. Зимовий ранок привітав усіх снігом. Весна зігрівала все навкруги. Пшенична нива чекала на хліборобів. Літо видалося теплим.

- Запишіть речення. Замість рисок, де потрібно, поставте розділові знаки. Поясніть їхнє вживання.
Ані жарти / ані пісні / ані вигадки не розвеселили Марину. У лісі росли осики / ялинки / кедри. Зорі / планети / галактики / видавалися фантастичними. Зошити / підручники / олівці / знайшлися у Михайловій шафі. І гори / і долини / і моря здавалися маленькими з літака. Князь мав / ліси / пасовиська / селища / і золото / і срібло / і хутро.

 Завдання на 24.04.2020


Перевіримо домашнє завдання


- Запишіть речення. Замість рисок, де потрібно, поставте розділові знаки. Поясніть їхнє вживання.
Ані жарти, ані пісні, ані вигадки не розвеселили Марину. У лісі росли осики, ялинки, кедри. Зорі, планети, галактики, видавалися фантастичними. Зошити, підручники, олівці знайшлися у Михайловій шафі. І гори,  і долини,  і моря здавалися маленькими з літака. Князь мав ліси, пасовиська, селища, і золото, і срібло, і хутро.

Тема. Узагальнювальне слово в реченні з однорідними членами. Двокрапка й тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами


1.Гра «Хто це?»
- Дайте відповідь на запитання «Хто це?» одним словом.



(Комахи)

-Так, слово «комаха» є узагальнювальним до слів метелик, бджола, жук, мураха.
2.Лексична розминка
- Розкрийте лексичне значення слова «узагальнювати».
Узагальнювати – об’єднувати на основі спільних рис.
-         Бажаю вам легкості метелика і працьовитості бджоли у здобутті нових знань, а саме під час опанування теми сьогоднішнього уроку.
3. Переглянути відеоурок, виконуючи всі запропоновані там завдання


-У групах слів виділити ті, що мають загальне, об’єднуюче значення (усно)
Взимку, восени, завжди, влітку.
Троянди, жоржини, айстри, квіти.
Колір, жовтий, червоний, смарагдовий.
У парках, у скверах, на квітниках, скрізь.
- Запишіть речення, визначте, якими членами речення виступають однорідні члени речення.
@ Скрізь червоно: на небі, і на узгір’ях, і на горі.
@ Найменший шерхіт, луск гіллячки, шум пташиного крила, цокіт копит – все резонувало тут лунко, чисто, повноголосо.
Слово, яке є об'єднувальною назвою до перелічуваних однорідних членів речення, називається узагальнювальним словом.
Доберіть до поданих слів узагальнювальні (усно)
1.    Десна, Дніпро, Рось, Сула.
2.    Верба, дуб, каштан, клен, липа.
3.    Маслюк, опеньок, підберезник, сироїжка.
Узагальнювальне слово може стояти перед однорідними членами або після них.
Якщо узагальнювальне слово стоїть перед однорідними членами, після нього ставиться двокрапка. Якщо узагальнювальне слово стоїть після однорідних членів, то перед ним ставиться тире. Узагальнювальне слово виступає тим самим членом речення, що й однорідні. Наприклад: Усе було в холодному затінку: сад, степ, двір (Ю. Мушкетик).Яскраву зелену траву, різнобарвні лугові квіти, кущ верболозу — все це можна побачити на картинах Степана Васильківського.
Домашнє завдання
-Спишіть речення, розставляючи потрібні розділові знаки.1. У річках ставках та озерах України водиться така риба короп карась лящ плітка окунь судак лин щука і сом. 2. У густих дібровах справжнє пташине царство зяблики дрозди зорянки синиці солов'ї. 3. А в лісах можна зустріти хижаків лисицю вовка ласку тхора.









Завдання на 13.04
Тема.  Означення. Способи їх вираження                     


1. Перегляньте відео

2. Опрацюйте теоретичний матеріал підручника ( параграф 37, стор.190-191)


3.- Переписати, на місці крапок уставляючи дібрані з довідок означення. Зясувати,  якими частинами мови їх виражено.

На Дніпрі я мав  …  куточок. Тут я любив вудити рибу.  Навколо росли  осики і … верби. Далі йшов … дубняк. Місцями траплялись … берези, … груші.  Дерева відбивались у … воді, … глибині річки.  Берег заріс … кущами верболозу. На … березі  лежали … луки.
Скільки разів я захоплювався … красою … ранку! Скільки через це я прогавив .. рибин і … рибок! Як же я люблю  красу   … ранків, що розпочинаються … співом! Як люблю ці … дні…
За О.Копиленком.
Довідка.
Затишний (свій); похилі (кучеряві); густий; білокорі (стрункі); дикі; прозорій (блискучій); зеленій; буйними;  другому (протилежному); рівні; невимовною; осіннього; великих; дрібних; теплих; пташиним; осінні.

 4. Виконати вправу 442


  Завдання на 14.04.


Тема. Обставина
1. Перегляньте відео
2. Опрацюйте теоретичний матеріал (параграф 37 стор.191-192)
3. Виконайте вправу 443 (усно)
4. Робота в зошитах

! Перепишіть речення, підкресліть головні члени та обставини. Після кожної обставини запишіть у дужках питання, на яке вона відповідає.
1. З дитинства я закохана в слова. (В. Малишко).
 2. Мовчання тяжко душу залива. (І. Драч).
3. Ходімо в ліс на свято листопаду. (Є. Гуцало).
 4. Безсмертників  пучечок я нарвав і радісно приніс його додому. (Д. Луценко).
5. А хмарини срібнокрилі тануть угорі. (В. Сосюра).
! Перепишіть прислів'я, добираючи з довідки обставини. Обставини підкресліть.
1. Мамина любов і (звідки?) ... виймає. 2. Уперед добре думай, а (коли!) ... відповідай. 3. Що сьогодні утече, те (коли?) ... не зловиш. 4. Добрі вісті не лежать (де?) ... . 5. Дружба з вовком виходить (як?)... .
Довідка: Завтра. Потім. З моря. Боком. На місці.
5. Домашнє завдання.
!Записати речення. Визначити і підкреслити головні члени ре­чення, а також підкреслити об­ставини.
1. Пливе хмарина вранці. (А Ма­лишко).
 2. Дивилось мовчки море. (М. Доленго).
3. Зорі висипали на небо. (І. Нечуй-Левицький).
4. Уго­ру стиха завертає путь. (М. До­ленго).
5. Тут берег вигнувся в підкову, (Я Тендюк).
! Усно дати відповіді на запитання.
—  Розкажіть про роль другорядних членів речення: Назвіть їх.
— Що називається додатком. Якими частинами мови він може виражатися?
—  Що називається означенням? Якими частинами мови воно виражається?
—  На які питання відповідають обставини?
— Якими частинами мови виражаються обставини?

                                                Завдання на 15.04.

1. Повторіть теоретичний матеріал (параграф 37)



2. Виконайте умови гри "Вірю - Не вірю"
 Гра «Вірю – Не вірю»
1.    Словосполучення і речення вивчає такий розділ науки про мову, як синтаксис. 
2.    Словосполучення складається із рівноправних слів. 
3.    До словосполучень не можуть належати підмет з присудком. 
4.    Змістовний зв’язок у словосполученні встановлюється питанням, яке ставиться від головного до залежного слова. 
5.    Речення є засобом вираження думки. 
6.    Граматична основа складається з підмета та означення. 
7.    Другорядні члени речення – це додаток, означення та обставина. 
8.    Членами речення не виступають іменники, прийменники, сполучники. 
9.    Обставина – це головний член речення, що вказує на предмет і відповідає на запитання хто? що? 
10.Додаток – це самостійна частина мови, що вказує на ознаку дії і відповідає на запитання як? де? куди? звідки? 
11.Означення – це другорядний член речення, що вказує на ознаку предмета і відповідає на запитання який? яка? яке? які?
12.Другорядні члени речення поширюють головні.  
3. Підкреслити головні та другорядні члени речення.
1. Наші давні предки обожнювали природу.
2. Вони палко захищали добрі символи.
3. З їхньою допомогою народ віддавна зберіг родовідну історію, культуру.

Завдання виконуємо до 17.04. Результати надсилаємо на     електронну пошту kovalinka50@gmail.com



ЗАВДАННЯ НА 17.04.2020

Тема.
Контрольна робота Словосполучення й речення. Члени речення
Контрольна робота
Другорядні члени речення
Тести
Початковий і середній рівень
1.     Другорядні члени речення:
а) додаток, присудок;  б) підмет і присудок;  в) додаток, означення, обставина.
2.     Як можна встановити зв'язок між головними і другорядними членами речення?
3.     Означення відповідає на питання:
а) який? чий?  б) непрямих відмінків; в) як? де? куди?
4.     Найчастіше означення виражається:
    а) прикметником; б) іменником; в) прислівником.
5. Додаток відповідає на питання:
    а) де? куди? звідки? б) який? чий? в) непрямих відмінків.
6. Обставина найчастіше виражається:
   а) прислівником; б) іменником; в) прикметником.
7. Вказати речення, в якому є додаток:
    а) Хлопці весело розмовляли.  б) Чорним великим колом заходило сонце.
    в) Я одразу перестав у садку копати.
8. У реченні: Всяка пташка своє гніздо знає слово всяка є:  
    а) додатком; б) підметом; в) означенням.
9. Вказати речення, в якому є означення:
    а) Птахи весело щебетали. б) Веселі хлоп'ята розважалися на галявині.
    в) Оленка зірвала ромашку і простягнула подрузі.
10. Додаток найчастіше виражається: 
    а) прикметником; б) прислівником; в) іменником.
11. Відшукати речення, де є обставина:
    а) Весь степ був переснований сивою пряжею.
    б) Голубина ніч надворі засвітила зорі.
    в) Дівчата підібрали викопані буряки.
12. Обставина найчастіше виражається: 
    а) прислівником; б) іменником; в) прикметником.
Достатній рівень

1.     Поширити дані речення другорядними членами.
Розгулялася буря. 
Вода прибувала. 
Дзвонили дзвони.
 Потемніло небо.                                                                    Люди ховалися.

2.     Підкреслити всі члени речення.

На небо виходять чисті вересневі зорі. 
Дівчинка непомітно спустилася з високої драбини.
Сонце сідало десь за лісовими хащами. 
Яскравий сніп полум'я несподівано засліплює нам очі. 




Завдання виконуємо до 21.04. Результати надсилаємо на     електронну пошту kovalinka50@gmail.com









 








 





Завдання для 5-Б класу на 06.04
1. Перевірмо клоуз-тест

1.     У словосполученні є головне слово і залежне.
2.     Словосполучення бувають поширені і непоширені
3.     Слова у словосполученні поєднуються за змістом і граматично.
4.     Змістовий звязок встановлюється за допомогою запитання.
5.     Граматичний звязок встановлюється за допомогою закінчення в залежному слові.

6.     Підмет і присудок – це  головні члени речення.

Тема.Речення, його граматична основа (підмет і присудок) 
1.Перегляньте відео

2. Опрацюйте матеріал параграфа 34, стор.180-182 вивчіть.
3. Виконайте вправу 418

4. Перевірте свої знання тестуванням лише після того, як вивчите теорію, розберетеся в ній. Тестування приймаються з першого разу, а не з 10.....

Завдання необхідно виконати до  6 квітня 21:00 
Код доступу 853378, відкривши посилання join.naurok.ua


Завдання на 07.04

Тема. Речення з одним головним членом (загальне ознайомлення)1. Перегляньте відео


2. Перечитайте теоретичний матеріал на стор.182
3. Виконайте в зошитах вправу 417.


 Завдання на 08.04.

1.Перевірте виконання вправи 417.
Вправа 417
    1.    Пісні зігрівають Всесвіт (двоскладне).
              ========
     2.   Пісню калинову я співаю знову (двоскладне).
                                     =====
     3.І мова наша – соловїна (двоскладне).
                                =======
     4.У серці мимохіть лунала пісня (двоскладне).
                                      =====
      5.Пісня – голос душі народу (двоскладне).
                       ====
     6.Співається як весело (односкладне).
        ========
     7.Верби. Вечір. Спів (односкладні).
     
     8.Світає (односкладне). Край неба палає (односкладне).
        =====                                             ====
     Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає (двоскладне).
                                                        =======

2. Пригадаймо вивчене!
      -Визначити, чи всі сполучення слів є словосполученнями:
на калині
прикрашати калиною
калина червоніє    
калина і  малина
калина червона
  калиновий кущ 

Словосполучення: прикрашати калиною, калиновий кущ. Поясни усно, чому.

3. Виконай наступне завдання.

                                                 
Тема. Види речень за метою висловлювання


1. Перегляньте відео




2. Опрацюйте параграф 35.
3. Визначте вид речення за метою висловлювання (речення записати в робочому зошиті, у дужках вказати вид речення)
1. Ви знаєте, як липа шелестить у місячні весняні ночі?
 2. Нехай цвіте життя, як пишний сад!
 3.  Багряний клен стоїть на узліссі і ніби сумує, що надійшов жовтень.
 4.Ви знаєте, як сплять старі гаї?
 5.  Не залишай по собі сміття на природі.
 6.  Як гарно ми відпочили у лісі біля річки!
 7.   Як ви могли не погасити вогнище?!
 8.  Пісню калинову я складаю знову, і з людьми розмову серцем я веду.
 9. Посадіть калину в чистім полі! І вона освятить час!
 10.Рід наш дуже любить волю. 
11. Хай же воля любить нас!
 12.Зацвітає калина, зеленіє ліщина.
13.Весною калина білим цвітом квітує, а восени червоні ягоди дарує. 
14.Пишається калинонька, явір молодіє, а кругом їх верболози й лози зеленіють.
15.Без верби й калини немає України.

16.Колишися, калинонько, колишися, зеленими листочками розпишися, сонячними променями розмалюйся, з дужим вітром буйнесеньким розцілуйся. 
УВАГА! Любі діти! Ви повинні виконувати всі завдання, але надсилайте мені, будь ласка, тільки ті завдання, які я прошу надсилати, коли вказую свою пошту.  


Завдання на 10.04.
ПЕРЕВІР СЕБЕ
1.Питальне. 2. Спонукальне. 3. Розповідне. 4. П.
5.С. 6. Р.  7.П. 8. Р. 9.С.Р. 10. Р. 11. С. 12. Р. 13. Р. 14. Р. 15.Р. 16.С.

Тема. Додаток
Другорядні члени речення — додаток, означення, обставина. Вони пояснюють головні члени речення і залежать від них.

Речення, що складається тільки з головних членів, називається непоширеним.

Речення, у якому є другорядні члени, називається поширеним.


1. Спишіть. Підкресліть головні і другорядні члени речення, ставлячи до кожного питання за зразком.
Зразок.

На мальовничих берегах Дніпра розкинувся Київ.
1.    Київ (що зробив?) розкинувся.
2.    Розкинувся (де?) на берегах.   
3.    На берегах (чого?) Дніпра.   
4.    На берегах (яких?) мальовничих.


Київ — найстаріше і найвідоміше українське місто. Воно побудоване дуже давно. Про Київ згадують у своїх книжках греки. Грецькі купці колись приїздили на береги Дніпра торгувати.

2. Перегляньте відео



3. Опрацюйте параграф 37 (стор.187-189)
4. Виконайте вправу 436
ГАРНИХ ВИХІДНИХ!



Завдання для 5-Б класу на 30.03
1.§ 32 (вивчити с.170-172), вправи 398 (письмово)

 2.  Тестові завдання необхідно виконати до  31 березня 20:00

Код доступу 272304, відкривши посилання join.naurok.ua

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=272304
 Завдання для 5-Б класу на 31.03
Тема. Контрольна робота
Фонетика. Орфографія
1.Укажіть рядок слів, у яких буква Я позначає два звуки:
а) п’явка, яструб, ясний, Лук’яненко;
б) рішення, тигреня, рілля, ясочка;
в) заряд, ялівець, тихоня, краля;
г) Ярослав, В’ячеслав, Святослав, Яків.

2.Знайдіть третє «зайве» слово в групах слів.
а) Медв...яний, духм...яний, рум...яний;
б) дерев...яний, олов...яний, мавп...ячий;
в) р...ясний, бур...ян, кучер...явий.                                                                       1бал

3.Запишіть графічно.
[соловйіний], [дзв’акнути], [п’уре], [вйокнути], [вйанут’], [пупйанок], [надвеч’ірйа], [пов’ітр’а].                                                                                                              3 бали
    

4. Позначте рядок, у якому в усіх словах відбувається спрощення у групах приголосних, що позначається на письмі:                                                                                                      

а)   тиж..невий, чес..ний, шіс..надцять;
б)   проїз..ний, нещас..ний, кіс..лявий;
в)   контрас..ний, швидкіс..ний, корис..ний;
г)  пристрас..ний, капос..ний, радіс..ний.                                                             1 бал

5.Від поданих слів утворіть прикметники
Радість, контраст, студент, проїзд, баласт, піст.                                                                          3 бали
7. Де потрібно, вставте пропущені букви.
Спросон...я, дозвіл...я, роздоріж...я, верховіт...я, узбереж...я, павутин...я, узліс...я, затиш...я, багат...я, гіл...я.                                                      2 бали                                                                                                                                       

8.Утворіть від поданих іменників форми орудного відмінка.
Молодь, річ, пам’ять, швидкість, якість, свідомість, тінь, сіль, галузь, мужність.

2 бали   
Завдання виконуємо до 01.04. Результати надсилаємо на     електронну пошту kovalinka50@gmail.com
                     
                                                    Завдання на 01.04.                                               Тема. Словосполучення
  Сьогодні ми починаємо вивчати розділ граматики, який вивчає будову словосполучення та речення. Це – СИНТАКСИС.

СИНТАКСИС – звязок, зєднання, побудова і складання.
СИНТАКСИС – це грецьке слово, що прийшло і в нашу мову.

Отже, синтаксис – розділ мовознавчої науки, що вивчає будову словосполучень та речень.

ПУНКТУАЦІЯ – німецьке слово, походить від латинського „ пунктум” , що означає крапка.
ПУНКТУАЦІЯ – це розділ мовознавчої науки, який вивчає вживання розділових знаків.

1. Переглянути відео

 2. Опрацювати параграф 33.
 3. Виконати вправу 408 у зошитах
Завдання виконати до 03.04.
Завдання на 03.04.
Тема. Тренувальні вправи

Пригадаймо ! Чим словосполучення відрізняється від слова?
- Прочитайте й порівняйте сполучення слів трьох колонок. У якій з них подано словосполучення? Для виконання завдання скористайтеся алгоритмом. Зробіть висновок про особливості словосполучення.
на дисплеї            кучеряві хмари          брат і сестра
перед школою      підземний перехід     флешка і диск

Словосполучення — це щонайменше два самостійних слова, одне з яких є головним, а інше — залежним, наприклад джерельна вода, дивитися фільм.
Будова
Головним називають слово, від якого ставлять питання. Залежним називають слово, яке відповідає на поставлене питання.
НАПРИКЛАД., у словосполученні джерельна вода головне слово - вода, бо від нього ставимо питання, а залежне слово - джерельна.
Зв’язок слів
Слова в словосполученні пов’язані за змістом і граматично.
Граматичний зв’язок здійснюється за допомогою закінчень або закінчень і прийменників. 
ПОРІВНЯЙМО:
лісові квіти                   квіти з лісу
Зверніть увагу
На відміну від слова, словосполучення точніше називає предмет, ознаку, дію, явище. Від речення словосполучення відрізняється тим, що не виражає закінченої думки.
- Прочитайте словосполучення. Визначте в них головні й залежні слова. Поставте питання від головного слова до залежного. Запишіть словосполучення за зразком.
Багата уява, схожий на батька, швидко бігти, спортивний зал, відчути спрагу, повернутися вчора, звернутися з проханням, швидше за всіх.
II. Складіть і запишіть речення з двома словосполученнями (на вибір).
IІІ Складіть словосполучення за схемою з ким?
- Розподіліть словосполучення на три групи й запишіть: а) з головним словом дієсловом; б) з головним словом іменником; в) з головним словом прикметником. Поставте усно питання від головного слова до залежного.
Добре вчитися, вищий за брата, зустрітися з товаришем, висока нагорода, схожий на матір, нетлінна краса, працелюбні мурашки, вирощувати гриби, красивий у роботі, останній місяць, виходити з хати, пишатися успіхами.
- Виберіть з кожної групи по два словосполучення і накресліть їхні схеми.
Варто розрізняти
До словосполучень не належать:
•  підмет з присудком (мама усміхнулася);
•  іменник чи займенник з прийменником (перед школою, наді мною);
•  однорідні члени речення (дощ і вітер).
Зверніть увагу
- Потрібно відрізняти словосполучення від наказової форми дієслова і форми дієслова майбутнього часу.
ЧОМУ ТАК? Поміркуйте, чому поєднання слів у першій колонці є словосполученнями, а в другій - ні.
пиши красиво                            хай пише
писатиму завтра                        буду писати
- Утворіть з кожної пари слів словосполучення, а потім доберіть до нього синонімічне. Утворені словосполучення запишіть. За потреби для граматичного зв’язку слів використовуйте прийменники.
ЗРАЗОК. Вовк, слід - слід вовка, вовчий слід.
Будинок, цегла; дні, осінь; комп’ютер, програма; витвір, природа; економіка, розвиток; земля, Україна; сік, яблука; хвилі, Дніпро; берег, море.
ВИКОНАЙТЕ КЛОУЗ- ТЕСТ. ЗАПИШІТЬ  ВІДПОВІДІ.
Клоуз – тест
1.     У словосполученні є головне слово і ...
2.     Словосполучення бувають поширені і ...
3.     Слова у словосполученні поєднуються за змістом і ...
4.     Змістовий звязок встановлюється за допомогою ...
5.     Граматичний звязок встановлюється за допомогою ...
6.     Підмет і присудок – це  ...
Сподіваюсь, що ви сумлінно виконали всі завдання на повторення. Якщо так, то лише повторіть теоретичний матеріал, якщо ні - почніть роботу спочатку.

Комментариев нет:

Отправить комментарий